دانشمندان دانشگاه میشیگان گونه جدیدی از بتن مسلح با الیاف ساخته اند که از بتن عادی 40 درصد سبک تر و در برابر ترک خوردن 500 بار مقاوم تر است .

این بتن جدید که کامپوزیت سیمانی مهندسی نامیده شده ، به دلیل عمر طولانی در دراز مدت از بتن معمولی ارزان تر است .

عملکرد بتن انعطاف پذیر از یک طرف به دلیل وجود الیاف نازکی است که 2 درصد حجم ملات بتن را تشکیل می دهد و از طرف دیگر به این خاطر است که خود بتن از موادی ساخته شده است که برای ایجاد حداکثر انعطاف پذیری طراحی شده اند .

به گفته دانشمندان بتن جدید که کامپوزیت سیمانی مهندسی نامیده شده ، به دلیل عمر طولانی تر در دراز مدت از بتن معمولی ارزان تر است .
به گفته “ویکتورلی” استاد گروه مهندسی سازه “دانشگاه میشیگان” و سرپرست تیم سازنده بتن ، تکنولوژی کامپوزیت سیمانی تاکنون در پروژه هایی در ژاپن ، کره ، سوئیس و ایتالیا به کار گرفته شده است .

استفاده از آن در ایالات متحده به نسبت کندتر بوده است .
این در حالی است که بتن متعارف دارای مشکلات بسیاری از جمله نداشتن دوام و پایداری ، شکست در اثر بارگزاری شدید و هزینه های نعمیر در اثر شکست است .

به گفته “لی” بتن نشکن یا انعطاف پذیر به جز شن درشت از همان مواد تشکیل دهنده بتن معمولی ساخته شده است .

بتن نشکن کاملا شبیه بتن عادی است ، اما تحت کرنش های بسیار بزرگ ، بتن کامپوزیت سیمانی تغییر شکل میدهد .
این قابلیت از آنجا ناشی می شود که در این نوع بتن ، شبکه الیاف داخلی سیمان قابلیت لغزیدن داشته و در نتیجه انعطاف ناپذیری بتن که باعث تردی و شکنندگی است از میان می رود .

اگر چه هنوز مطالعات دراز مدت زیادی برای تایید عملکرد کامپوزیت سیمانی مورد نیاز است ، مقایسه های انجام شده در “مرکز سیستم های پایدار” از “دانشکده منابع طبیعی و محیط زیست” به همراه گروه “لی” نشان می دهد که در یک دوره 60 ساله ، استفاده در عرشه پل ، کامپوزیت سیمانی نسبت به بتن عادی 37 درصد ارزان تر است ، 40 درصد انرژی کمتری مصرف می کند و باعث کاهش انتشار دی اکسید کربن تا 39 درصد می شود .