واحد کنترل کیفیت

از اهداف اصلی ایجاد و استقرار واحد کنترل کیفیت، مشتری مداری و دستیابی به هدف اصلی شرکت است. کنترل کیفیت سیستمی جهت رسیدن به سطح مطلوبی از کیفیت یا فرآیند تولید و نگهداری با برنامه ریزی دقیق، استفاده از ماشین آلات مناسب، بازرسی مستمر، بهینه سازی محصولات، خط تولید و مصالح مصرفی عمل می کند که همگی به منظور جلب رضایت مشتریان و رفع نیازهایشان هم راستا هستند. این امر به منظور حفظ منافع اقتصادی و ایمنی مصرف کننده و نیز افزایش میزان تولید و به وجود آمدن رقابت، مورد توجه جدی قرار گرفت. به این منظور به کارگیری روش های بازرسی برای جلوگیری از عرضه محصولات نامرغوب یا معیوب به بازار به سرعت گسترش یافت. فرآیند کنترل کیفیت در این شرکت شامل مراحل شناسایی و انتخاب موضوع، اخذ تایید کمیته راهبری، تشکیل جلسات و اطلاع رسانی، اجرای راه حل های شناسایی شده، جمع بندی و ارائه گزارش است. از دیگر اهداف این واحد می توان به موارد زیر اشاره نمود:

حفظ استانداردهای تعیین شده
کشف و تصحیح انحرافات پروسه درعمل
ارزیابی کارایی واحد ها و افراد

کنترل و ارزیابی مصالح و مواد اولیه (ورودی)، نظارت و کنترل بر مراحل ساخت و تولید محصول نهایی، بهینه سازی محصولات و تولیدات، عمل آوری و انبارش و نگهداری را طبق استانداردهای مربوطه را برعهده دارد. در همین راستا شرکت بی دی بی با تجهیز آزمایشگاه های شیمی و بتن و بکارگیری نیروهای مجرب در زمینه مهندسی کیفیت با استفاده از دستورالعمل ها و آئین نامه های کنترل کیفیت از شرکت های پیشرو می‌باشد.

واحد آزمایشگاه

آزمایشگاه مستقر در این واحد تولیدی با فراهم آوردن زیر ساخت های لازم علمی و فنی، شبیه سازی شرایط حاکم بر پروژه در آزمایشگاه همواره در تعامل با دانشگاه ها و سایر پژوهشگاه ها در انجام پروژه های تحقیقاتی بوده است. آزمایشگاه این واحد مجهز به کلیه تجهیزات مربوط به آزمایشهای بتن، افزودنی بتن و چسب کاشی می باشد. هدف آزمایشگاه این واحد به همراستا با اهداف واحد کنترل کیفیت و تحقیق و توسعه یرنامه ریزی شده است.

تحقیقات برروی بتن های UHPC، بتن های سبک پرمقاومت و با دوام ، بتن های خود ترمیم شونده، بتن های جاذب دی اکسید کربن، بتن های با قابلیت جذب فلزات سنگین، بتن های متخلل(نفوذپذیر) و بتن های شفاف (لیتراکن)، بخشی از تحقیقات پایان یافته و درحال انجام در این واحد می باشد. پر واضح است که دستیابی به موارد مذکور بدون استفاده از افزودنی های خاص دست یافتنی نیست. همچنین در انجام آزمایش های کیفی و تحقیقاتی بر روی انواع افزودنی های سیمان و بتن از جمله افزودنی های ضدشوره، قطعات بتنی، ضد انقباض ها، زودگیر سیمان های کلسیم آلومینات و غیره از جمله دستاوردهای این واحد تحقیقاتی بوده است.