امروزه در عرصه ساخت و ساز ابنیه، علی‌رغم صرف هزینه‌های هنگفت در پروژه های عمرانی نظیر تونل‌ها، پل‌ها، سد‌ها، ساختمان‌ها و غیره بعضاً مشاهده می‌گردد که در زمان بهره برداری، پروژه‌ها از کیفیت و دوام مناسب برخوردار نیستند. دلیل اصلی تخریب زودهنگام و عمر کوتاه سازه‌ها نسبت به کشور‌های پیشرو، رعایت نکردن اصول مهندسی، استاندارد‌ها و آئین‌نامه‌ها در جریان ساخت پروژه‌ها می‌باشد.

همچنین حجم مصرف بسیار زیاد بتن نسبت به سایر مصالح ساختمانی در دنیا و کشور عزیزمان رعایت دستورالعمل‌های فنی و حفظ استاندارد‌ها در حوزه بتن و افزودنی‌های مرتبط با آن را بیش از پیش ضروری می‌دارد. واحد آزمایشگاه کنترل کیفیت شرکت BDB با بهره گیری از جدیدترین و به‌روزترین وسایل و امکانات آزمایشگاهی و همچنین وجود نیروهای متخصص و با سابقه و آشنا به دانش روز به انجام آزمایشات گوناگون بر روی مصالح ورودی و تست اولیه‌ی مواد افزودنی تولیدی مطابق با استانداردهای روز دنیا می‌پردازد. اطمینان از کیفیت ساخت محصولات تولیدی موجب صرفه‌جویی در منابع مالی و عمر مفید بیشتر ابنیه و رقابت در سطح کلان می‌گردد. حضور دائمی در تمام مراحل ساخت محصولات از زمان ورود مواد اولیه به کارخانه تا زمان ساخت محصول و تدوین شناسنامه‌ی محصول، مستندسازی، مشاوره و ارائه طرح اختلاط‌های صحیح متناسب با نیاز پروژه‌ها از دیگر فعالیت‌های این واحد می‌باشد.


تحلیل های کیفی و ارزیابی‌های سلیقه‌ای، منشا بسیاری از اختلاف نظرها و چالش‌های مهندسی است. استناد به داده ها و یافته‌های آزمایشگاهی لازمه ی ارزیابی و تحلیل به صورت کمی است. ارزیابی‌های فنی و مهندسی بایستی بر اساس اطلاعات مستند، نتایج آزمایشات و ارزیابی‌های دقیق مهندسی تعیین شود. به بیان دیگر نتایج آزمایشات و بررسی‌های صورت گرفته به زبانی مشترک در بین مهندسان تبدیل شده است. با توجه به موارد فوق نقش واحد آزمایشگاهی در صنایع تولیدی جهت ارزیابی کیفیت تولید و مشارکت در مباحث تحقیقاتی بسیار مهم و غیر قابل انکار می‌باشد. واحد آزمایشگاه شرکت BDB با به کارگیری تجهیزات مدرن و نیروی انسانی متخصص و متعهد، در دو بخش شیمیایی و عمرانی هم زمان با شروع فعالیت شرکت، تاسیس و مشغول به فعالیت گردید. ارتباط و همکاری این واحد با سایر واحدهای همکار در زمینه های تحقیقاتی و کنترل محصولات تولیدی از دیگر فعالیت‌های واحد آزمایشگاه است. همکاری با واحد کنترل کیفیت در زمینه‌ی کنترل مواد ورودی و تولیدی شرکت جهت بهبود کیفیت، یکنواختی تولید، ارزیابی محصولات و مواد اولیه و مشارکت در تدوین استانداردهای داخلی، تدوین، مشارکت و اصلاح استانداردهای ملی و بین المللی از فعالیت‌های این واحد می‌باشد. از همکاری و مشارکت این واحد در زمینه‌های تحقیقاتی و علمی با واحد تحقیقات و توسعه نیز نمی‌توان چشم پوشی نمود.